2020-04-27 10:17:00• hírek • Erdélystat / Szatmar.ro

A koronavírus Erdélyben: jelentős egyenlőtlenségek a távoktatásban

Képünk illusztráció. Fotó: pexels.com
Képünk illusztráció. Fotó: pexels.com

A koronavírus Erdélyben elnevezésű felmérés legfrissebb eredményei szerint a diákok nagy többsége bekapcsolódott a távoktatásba, mintegy 9% azok aránya, akik a tavaszi vakációt megelőző periódusról azt nyilatkozták, hogy az iskola nem biztosít semmilyen megoldást erre.

A távoktatás formái viszont korántsem egységesek, a diákok csupán 45%-a számára elérhetők a valóban digitálisnak, interaktívnak tekinthető tanítási módszerek. A szülők egyötödének okoz nehézséget a megváltozott oktatási körülményekhez való alkalmazkodás, az új helyzet az érettségi és képességvizsga előtt állóknak jelent leginkább kihívást. Az elmaradt időszak bepótolásáról, a tanév lezárásáról is jelentősen megoszlanak a vélemények.


A felmérés öt nagyobb témára fókuszált, a most megjelent eredmények az oktatási kérdéseket elemzik. A legfontosabb eredmények:

  • A diákok nagy többsége bekapcsolódott a távoktatásba:
    • Iskoláskorú családtaggal rendelkező válaszadóink többsége arról számolt be, hogy a (legfiatalabb) gyermeke részt vesz a távoktatás valamilyen formájában. Mintegy 9% azok aránya, akik azt nyilatkozták, hogy az iskola nem biztosít megoldást erre.
  • A távoktatás formái viszont korántsem egységesek:
    • A legelterjedtebb forma, hogy a tanítók, tanárok e-mailen, közösségi oldalon, SMS-ben küldik el a megoldandó feladatokat, ez a diákok 59%-a esetében van így, kiemelkedően az elemi (0–4. osztályos) évfolyamokon. Kérdéses, hogy ezekben a helyzetekben személyes kapcsolatfelvétel történik-e a pedagógus és a diák között, vagy mennyiben szülői közvetítéssel valósul meg a kommunikáció, a konzultáció, a visszajelzés, az értékelés.
    • A valóban digitálisnak tekinthető oktatási formák legalább egyike a diákok 45%-a számára elérhető, 31% azok aránya, akik digitális oktatási platformokat használnak, és 22% az online videókonferenciák segítségével tanulóké. A mindkét digitális megoldást használó diákok aránya 8%.
    • A különböző oktatási formák biztosítása, az ezekhez való hozzáférés jelentős társadalmi egyenlőtlenségeket mutat. Legjobb helyzetben a nagyvárosi, magasan képzett szülők gyermekei vannak, itt a diákok több mint fele részesül digitális távoktatásban. Körükben az is jellemző, hogy az iskola egy időben több oktatási formát is használ, a feladatok hagyományos elektronikus kommunikációval és digitális oktatási platformokon is jönnek, illetve online órákat is tartanak. A falvakban, alacsonyabban iskolázott szülők gyermekei esetében jelentősen kisebb a hozzáférési esély a digitális oktatáshoz, nagy valószínűséggel mind az iskolák, mind pedig a szülők lehetőségei korlátozottak.
    • Évfolyamok szerint az elemi osztályokban nagyon alacsony az interaktív megoldások használata. A digitális távoktatás a felsőbb tagozatok, illetve a végzős osztályok esetében kiemelkedő. A 12. osztályosok 72%-a online videókonferenciák keretében vagy professzionális platformok segítségével tanul a jelenlegi helyzetben.
  • A diákok átlagban napi 3 órát tanulnak a kényszervakációban:
    • A tanulással töltött átlagos napi óraszám 3,1. Legtöbbet a végzős osztályok (3,8 órát), az általános iskolások (3,4 óra), ezt követően a középiskolások (3,2 óra) és legkevesebbet az elemisek (2,8 óra) töltenek tanulással (beleértve a távoktatást és az otthoni feladatok megoldását).
  • A szülők egyötödének nehézséget okoz az új tanulási módszerekhez való alkalmazkodás:
    • Az iskoláskorú gyermekek szüleinek 21%-a jelölte meg a „megváltozott tanulási körülményekhez való alkalmazkodást” az első három probléma között, amivel jelenleg szembesülnek. Itt is jelentős eltérések vannak háttérváltozók szerint. Az új helyzet legnagyobb kihívást az érettségi előtt állóknak jelent. A megváltozott tanulási körülmények ugyanakkor átlagon felüli arányban okoznak nehézséget a többgyermekes családoknak, a gyerekek oktatásával nagy valószínűséggel többet foglalkozó anyáknak, illetve a magasabban képzett válaszadók esetében. Regionális szempontból a székelyföldiek jelölték meg ezt a problémát kiemelkedő arányban.
  • A szülők relatív többsége a tanév lezárását tartja kívánatosnak:
    • Amennyiben a járvány nem jár le júniusig, a válaszadók 45%-a a gyermekek tanulmányi helyzetének lezárását látná jónak, a távoktatás keretén belül. A szülők 40%-a ugyanakkor az elmaradt időszak hagyományos oktatási formában való bepótolását részesítené előnyben, többségük a nyári hónapokat áldozná erre. A szülők egytizede a tanév megismétlése mellett foglalt állást - derül ki az Erdélystat legfrissebb közleményéből.

A témával kapcsolatban a Szatmár.ro korábban megkereste Kallós Zoltán helyettes főtanfelügyelőt is. Kallós akkor szerkesztőségünknek elmondta, a helyzet elég változó a megyében: vannak olyan iskolák, ahol a 95%-ot is eléri az online oktatásba bekapcsolódni képes diákok aránya, sőt, átlagosan is meghaladja ez a 85%-ot, viszont a megye két vidéki iskolájában sajnos ez a mutató 50% alatti. A tanerők is egészen jól boldogulnak: a legrosszabb esetben is a pedagógusok minimum 83%-a hozzáfér, és tudja is alkalmazni az online világ nyújtotta lehetőségeket.


„Az adott helyzetben én úgy gondolom, ezek nagyon jó arányok. Viszont én azt javasoltam a kollégáknak, hogy mindenképp legyünk mértéktartóak. Mivel minden tanár megkapja a fizetését, igyekezzenek is bekapcsolódni az oktatásba, viszont a nagyobb hangsúlyt a főtantárgyakra kell most fektetni, mint a román, magyar és matematika, viszont a technológia, rajz, stb. jellegű tantárgyakra most kevesebb energiát kell fordítani. A legfontosabb a 8. és 12. osztályosok felkészítése, amit szerencsére segítenek az RMPSZ és a Román Televízió suli-tévés tartalmai is. A többiekkel pedig inkább a nevelőmunkára kell hangsúlyt fektetni. Tudatosítani bennük, hogy mennyire fontos most a szabályok betartása, illetve, hogy értsék meg, mit is jelent a most kialakult helyzet. Mert bár a médiában ez nagyon sok csatornán keresztül jól átjön, de könnyen lehet, hogy egy második-harmadik osztályos gyermek jobban hallgat egy pedagógus szavára” – magyarázta a helyettes főtanfelügyelő.


A kutatást az Erdélystatot működtető kolozsvári Közpolitikai Elemző Központ Egyesület és a SoDiSo Research közvélemény-kutató cég készítette, önkéntes alapon. A kutatás célja az volt, hogy feltárja az erdélyi magyar társadalom viszonyulását a járvány kérdésköréhez. A felmérés 2020. április 1–10. között zajlott, 7450 személy megkérdezésével. Az adatfelvétel interneten és telefonon történt. Az eredmények a nagyrészt internethasználó, legalább általános iskolai végzettséggel rendelkező 18–80 éves erdélyi magyar populációra vonatkozó becslésnek tekinthetők.
 

A részletes eredmények ezen a linken érhetők el.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: